Pěstujte jahody na balkóně

jahody na balkoně
Flickr.com - The Green Party of Ireland Comhaontas Glas | strawberries

Jak pěstovat jahody na balkóně

Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce vůbec. Ačkoliv jsou v obchodech dostupné po celý rok, dováží se z dalekých exotických zemí, jejich chuť nebývá zrovna nejlepší. Možnost vypěstovat si vlastní šťavnatou úrodu mají všichni, dokonce i ti, kteří žijí v paneláku a nemají vlastní zahrádku. Přestože pěstování jahod na balkóně je o něco náročnější, protože jahodníky mohou trpět nedostatkem prostoru, při troše trpělivosti to zvládne každý.

Jaký druh vybrat?

jahody na balkóně
Flickr.com – liz west |
strawberry

Nečekejte, že na balkóně budete mít jahodové pole, nicméně pár dobrých jahod si můžete vypěstovat. Pokud si pořídíte na jaře nakvétající jahodníky, v létě již můžete sklízet červené plody. Na balkoně budete jahody pěstovat pravděpodobně v truhlících. Ideální jsou drobné měsíční jahody, které plodí pravidelně a nejsou náročné. Pokud máte raději větší jahody, do kterých se můžete pořádně zakousnout, nebojte se velkoplodých odrůd.
Dále pak záleží, zda zvolíte jahody převislé nebo vzpřímené. Při výběru je třeba zohlednit také to, zda zvolíte jednou plodící nebo stále plodící jahodník. Jestliže se chystáte jahody spíše zavařovat, budou vám více vyhovovat jednoplodící odrůdy. Stále plodící jahody oceníte nejvíce, pokud máte malé děti, které rádi uzobávají.

Kde pořídit sazenice?

Nejlépe v zahradnických centrech či přímo v jahodinách velkopěstitelů. Důležité je, aby sazenice byly zdravé a měly takzvané středové srdéčko, které obrůstají listy bez skvrn a náznaku plísně.
Výsadba jahod není složitá. Pořiďte si prostorné truhlíky, ideální volbou jsou samozavlažovací, do kterých stačí nalít vodu a několik dní se nemusíte o zálivku starat. Jsou velmi praktické také v případě, že pojedete na dovolenou. V obchodech zakupte kvalitní zeminu, můžete pořídit půdu určenou přímo pro jahody. Nezapomeňte přidat také hnojivo na jahody, které obsahuje dostatek minerálních látek (můžete zvolit pelety nebo minerální granulky).

Vyberte vhodnou nádobu

Dalším důležitým bodem je výběr vhodné nádoby. Protože to na balkoně chcete mít pěkné, budete volit s ohledem na design i praktičnost. Velmi pěkně působí tradiční keramika. Pokud máte na balkoně málo prostoru, pořiďte si závěsné drátěné koše, které vám ušetří místo. Závěsné truhlíky patří mezi nejoblíbenější a na balkon se vyloženě hodí.

Jedlý balkon – trend i hobby

Pěstování ovoce, zeleniny, bylinek i okrasných květin na balkoně patří mezi oblíbený trend posledních let. Lidé se už dávno nezaměřují pouze na okrasné květiny, které zdobí balkonové zábradlí. Samozřejmě záleží na tom, jak prostorný máte balkón, zda vám na něho praží slunce celý den nebo jej máte spíše v závětří. Nicméně při pravidelné péči a zálivce budete mít krásnou úrodu.
Jahodníky na podzim nemusíte vyhazovat, mají životnost dva až tři roky. Je potřeba je správně zazimovat. Rostlinky zbavte zaschlých a nemocných listů a nádobu zasaďte třeba u někoho na zahrádce, pokud máte tu možnost a lehce přikryjte. Příští rok se opět můžete těšit na bohatou úrodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ