Je libo vytisknout dům?

3D tisk - dům
3D tisk - dům

Vytisknout dům se zdálo před pár lety naprosto nereálné. Ale postupem času a vývojem technologií se stávají tyto technologie součástí každodenního života.

V nizozemském Amsterdamu se po sto letech opakuje historie. Holandští architekti se rozhodli vybudovat další budovu u ikonického kanálu ve městě. Jediné, co je tak trochu odlišné od stovky let staré techniky výstavby, je použitý materiál. Jde totiž o vytisknuté bloky o rozměrech 2,2 x 2,2 x 3,5 metrů. Ty do sebe zapadají pomocí drážek.

3D tisk kanálového domu
3D tisk kanálového domu

 

Jde o jednoduchý způsob skládání domu jako z dětské stavebnice. Projekt je naplánován na tři roky, protože tisknutí jednotlivých dílů na zvětšené 3D tiskárně je celkem pomalý proces. Záměrem a cílem stavby není postavit ultramoderní dům z natištěných kusů, nýbrž jde o jakýsi druh výzkumu, který pátrá po potenciálních možnostech využití této technologie ve stavebnictví všeobecně.

Je libo vytisknout dům?
3D tisk kanálového domu

 

Vize do budoucna je jednoznačná: umožnit příštím generacím si vybírat domy šité na míru a odpovídající individuálním nárokům, popřípadě si vybírat domy z online obchodu na internetu. Tiskárna, která to vše umožňuje je šest metrů vysoký stroj nazývaný Kamermaker. Tisk jednoho bloku trvá týden a jeho váha dosahuje 180 kg.

Je libo vytisknout dům?
Detail stavebního bloku

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ