Srub – dům ze dřeva, který si zamilujete

srub
srub

Počet nově postavených srubů se v České republice v posledních letech stále zvyšuje. Není divu, svou jedinečnou charakteristikou a vůní dřeva dokáže mnohé z nás srub uchvátit. Odkud se k nám ale sruby dostaly a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Původ

Sruby se začaly do světa šířit především z Kanady a Skandinávie. Tyto oblasti byly nejvíce využívány ke stavbám srubů hlavně díky rozlehlým jehličnatým lesům, které jsou základním stavebním prvkem při stavbě srubového domu. V našich zemích byly ale sruby v minulosti také velmi oblíbené. Byly (a dodnes někde jsou) součástí mnoha vesnic, kde je známe pod pojmem roubenka, tedy dům postavený z klád, jehož charakteristickým znakem jsou všem dobře známé bílé pruhy. Ještě dnes se nám vykouzlí lehký úsměv na rtech, když projíždíme vesničkou osázenou právě těmito roubenkami.

roubenka
roubenka

V dnešní době je u nás srub čím dál více vyhledávaným typem obydlí. Jde především o návrat k obnovitelným přírodním zdrojům, lidé jsou více nakloněni ekologickým stavbám a v neposlední řadě je to i finanční stránka výstavby. Cena, za kterou lze pořídit i patrový srub by pro stavbu zděného domku zdaleka nestačila.

srub
srub

 

Nyní se podíváme na výhody a nevýhody srubových domů.

Výhody:

  • sruby jsou nejvhodnější typ bydlení pro alergiky – produkují mnohem méně prachu než běžné domy
  • nízké provozní náklady díky výborné izolaci
  • ekologičnost stavby – při výstavbě nevzniká téměř žádný škodlivý odpad

Nevýhody:

  • nutná pravidelná péče – ošetření fasády
  • prach v méně přístupných místech – spáry, mezery mezi kládami…
srub - interiér
srub – interiér

ZANECHAT ODPOVĚĎ