Vybíráme zahradní nábytek

Výběr zahradního nábytku
Zahradní nábytek z teakového dřeva

Letní sezóna přímo vybízí k příjemnému posezení na zahrádce, balkóně či terase. To se neobejde bez kvalitního zahradního nábytku. Výběr zahradního nábytku je velmi pestrý a není snadné se v tom zorientovat. Hodně záleží na tom, kolik peněz jste ochotni investovat. Ceny jsou totiž velmi různé, zatímco plastový zahradní nábytek pořídíte za pár stovek, kvalitní dřevo vás může vyjít na několik tisíc korun. Každá varianta má svá pro a proti.

Plastový zahradní nábytek

Plastový nábytek patří mezi nejlevnější možnost, která ovšem nemusí být zcela chybná. Někteří jej považují za velký kýč, moderní plastový nábytek však představuje elegantní řešení. Jeho velkou předností je lehkost a snadná manipulace. Také s údržbou není třeba si dělat starosti. Vystačíte si pouze s vodou a saponátem.
Klasický plastový nábytek však není příliš odolný. Snadno se poškrábe a nevydrží velkou zátěž. Barvy za krátkou dobu vyblednou. Tomu však lze předejít volbou kvalitního plastového nábytku, který se vyrábí z kombinace ušlechtilých plastů, hliníku či oceli.

Nábytek z umělého ratanu

Velmi populární je v současné době nábytek z umělého ratanu, který má skvělé vlastnosti a především perfektně vypadá. Je však třeba se mít na pozoru před levným nábytkem u umělého ratanu, který je k dostání v supermarketech ve slevách. Tento nábytek má často dřevěnou konstrukci, snadno podléhá vlivu vlhkosti.
Kvalitní umělý ratan je o něco dražší, počáteční investice se však vyplatí. Jeho největší přednost je odolnost. Ratanový zahradní nábytek odolává nepřízni počasí, nevadí mu slunce, déšť ani mráz. Díky tomu vydrží mnoho sezón a bude vypadat stále jako nový. Nejvhodnější je hliníková konstrukce, která je dostatečně odlehčená.
Mezi praktické výhody umělého ratanu patří pružnost, navíc je dostatečně hladký. Na rozdíl od přírodního ratanu nepraská a nezatrhává oblečení. Je téměř bezúdržbový a můžete ho nechávat venku po celý rok, nevadí mu mráz ani sníh.

Dřevo je klasika

Dřevěný zahradní nábytek
Dřevěný zahradní nábytek

Dáváte-li přednost klasice, vsaďte na dřevěný nábytek. Dřevo velmi pěkně vypadá, je kvalitní a odolné. Perfektně zvládá rozmary počasí. Je však poněkud náročnější na údržbu, zasluhuje pravidelnou péči. Alespoň dvakrát ročně jej důkladně vyčistěte a ošetřete olejem pro daný druh dřeva. Pokud o neuděláte, na povrchu dřevěného materiálu se může objevit šedá patina. Dřevěný nábytek na zimu nemůžeme nechat venku, je třeba jej skladovat na suchém a krytém místě.
Na venkovní nábytek je nejvhodnější teakové dřevo, které je odolné a tvrdé. Obsahuje mnoho přírodních olejů, díky kterým odolává vůči hnilobě a hmyzu, nepropouští vodu a je krásně lesklý. Teak je poněkud dražší, levnější variantu představuje eukalyptus.

Kovový nábytek zajistí stabilitu

Málokterý zahradní nábytek je tak stabilní, jako právě kovový. Je sice těžší a hůř se s ním manipuluje, proto často bývá doplněn o měkké sedáky. Při výrobě se někdy kombinuje s textilenovou látkou, která je dostatečně pevná a prodyšná.
Kvalitním kovem je hliník, který je stabilní, odolný a přitom také lehký. Ani vlhko mu nevadí, nepodléhá korozi. Ostatní kov vyžaduje pravidelnou údržbu.
Nejlevněji vás vyjde plastový nábytek, k těm dražším patří teakové dřevo nebo umělý ratan. Vždy zvažte především základní aspekty, mezi které patří finanční možnosti, skladování nábytku a také místo, kam nábytek umístíte (terasa, balkón či zahrada).

ZANECHAT ODPOVĚĎ