Jak vybrat to správné povlečení?

Povlečení, zdroj: Amazon
Povlečení, zdroj: Amazon

Povlečení je součást postele a tedy i součástí našeho každodenního života. Aniž bychom si to však uvědomovali, tak jeho kvalita, barva, materiál,velikost i vzor mají vliv na náš spánek. Pojďme se tedy podívat, jak bychom měli správné povlečení vybrat. 

1. Jakou velikost má povlečení?

Nejdříve si musíme ujasnit, na co povlečení bude použito. Můžeme ho použít na jednolůžkové postele, dvojlůžkové postele nebo francouzské deky. Záleží také na velikosti jednotlivých částí povlečení. Po zodpovězení této otázky se můžeme posunout dále.

Velikost povlečení
Velikost povlečení

2. Jaký vzor povlečení vybrat?

Velmi důležitá věc při výběru. Použijete jednoduchý vzor proužků, koleček, nebo propracovanější vzory? Snažte se převážně volit kombinaci barev, které máte na stěnách ložnice. Zapamatujte si, že povlečení v ložnici v lidech vyvolává jeden z nejsilnějších dojmů.

barva a vzor povlečení, zdroj: wikihow
barva a vzor povlečení, zdroj: wikihow

3. Z čeho je povlečení vyrobeno

Dbejte na správné zvolení kvalitních materiálů! Nejčastěji používaným kvalitním materiálem je bavlna. Flanelové povlečení je například vhodné v zimě, ale při použití v létě, kdy teplota stoupá občas k závratným stupňům, se tento druh povlečení vyplatit nemusí.

kvalita materiálů, zdroj: wikihow
kvalita materiálů, zdroj: wikihow

 4. Pozor při nákupu bavlněného povlečení

Při nákupu bavlněného povlečení se zaměřte, který druh bavlny se chystáte koupit pro který kus ložního prádla. Na výběr je spousta druhů – od standardní vlny, přes satén až po atlas. Satén je velmi příjemný a vypadá luxusně na pokrývkách, které jsou určené pro hosty ve vašem domě. Je tedy užitečný spíše jako dekorace, ve které se člověk párkrát vyspí. Dlouhodobé spaní v saténových přikrývkách tedy nedoporučujeme. Atlas je zase spíše vhodný pro povlaky na polštáře, jelikož vám nebude vlasy poškozovat a lámat. Stejně tak není atlas vhodný pro prostěradlo, protože je kluzký a nedýchá, zároveň také nepohlcuje vlhkost tak, jak by materiál na prostěradle měl. Tuto funkci u prostěradel plní klasická čistá přírodní bavlna.

bavlněné povlečení, zdroj: wikihow
bavlněné povlečení, zdroj: wikihow

 5. Zjistěte také hustotu tkaní látky (TC)

Minimální počet hustoty tkaní látky by měl být 175 až 200 na čtvereční palec (2,54cm2). Čím vyšší je tato hustota tkaní, tím kvalitnější povlečení je. Např. povlečení s hustotou 600TC se dá označit za velmi kvalitní.

Hustota tkaní povlečení, zdroj: wikihow
Hustota tkaní povlečení, zdroj: wikihow

 6. Obsah balení povlečení

Zkontrolujte dle štítků na balení povlečení co vše je obsahem. Např. zda balení obsahuje povlečení pro dva polštáře či jen pro jeden.

 

obsah balení povlečení, zdroj: wikihow
obsah balení povlečení, zdroj: wikihow

 7. Výběr přikrývky

Na výběr máme provedení s odnímatelným povrchem a s neodnímatelným. Přikrývku vyberte v provedení a barvách také dle stěn ložnice.

přikrývky, zdroj: wikihow
přikrývky, zdroj: wikihow

 8. Praní

Většinu povlečení vypereme bez sebemenších problémů u sebe doma. Některé však budeme muset odevzdat do čistíren, či pro jejich čištění použít speciální chemické přípravky. Veškeré informace o údržbě a čištění nalezneme na informačním štítku. Na čištění bychom neměli používat agresivní čistící prostředky.

praní povlečení, zdroj: wikihow
praní povlečení, zdroj: wikihow

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ